Med

 

nabízíme med a včelí produkty

 


 

Něco o medu


Význam včel pro člověka je nesporný a zejména činnost včel jako opylovačů volně rostoucích i kulturních rostlin má nesmírný nejen ekonomický význam. Přestože schopnost opylovat je bezesporu nejdůležitějším přínosem včel, hovoříme často o 6 hlavních včelích produktech, kterými jsou med, vosk, propolis, mateří kašička, pyl a jed.

Med

Med je zřejmě nejznámější včelí produkt. Chceme-li ho popsat z našeho (lidského) pohledu, jedná se o přírodní potravinu sacharidového charakteru. Jednoduché cukry však nejsou jedinou jeho složkou, ale spoluvytváří jej též různé minerální látky, aromatické látky, vitamíny, bílkoviny, tuky a mnohé další.


Med produkují včely. Sbírají nektar z květů rostlin a medovici produkovanou mšicemi a červci jako odpadní produkt jejich polysacharidového metabolismu. Tuto základní surovinu nosí do úlů a ukládají do plástů, kde ji dále zpracovávají (odpařují vodu a přidávají specifické látky) a vytvařejí tak vlastní zralý med.


Z hlediska původu v našich zeměpisných šířkách rozeznáváme tři základní druhy medu:

Med květový

Základem je směs nektarů různých rostlin. Má světlejší barvu a obsahuje pylová zrna, éterické oleje, rostlinné hormony a aromatické látky. Je dobře stravitelný díky vysokému obsahu glukózy a fruktózy. Proto je vhodný pro děti a pro osoby s vysokou energetickou námahou. Květový med velice rychle krystalizuje, což je způsobeno vysokým obsahem glukózy, pro kterou je tato vlastnost typická. Krystalizace medu je však jeho přirozenou vlastností. Krystalický med si zachovává všechny své vlastnosti i účinné látky. Jedinou nevýhodou krystalizace je omezená manipulace s krystalizovaným (ztuhlým) medem. Tomu lze předejít tzv. pastováním medu. Jedná se o opakované mechanické míchání medu v průběhu krystalizace. Výsledkem je lehce rostíratelný med pastové konzistence – pastový med.

Med lesní

Základem je již zmiňovaná medovice produkovaná mšicemi a červci. Tento med má tmavší barvu způsobenou přítomnými rostlinnými barvivy, vyšši množství minerálních látek a stopových prvků. Lesní med si díky vyššímu obsahu fruktózy a dextrinů zachovává déle tekutost. V porovnání s medem květovým má tedy pomalejší tendenci ke krystalizaci. Lesní med je velice vhodný pro lidi s onemocněním dýchacích cest a pro nízký obsah bílkovin se doporučuje pro osoby s onemocněním ledvin.

Med smíšený

Jak již název napovídá, jedná se o směs obou medů předešlých. Jeho vlastnosti jsou tak dány především poměrem lesního a květového medu. Smíšený med je včelstvy produkován zpravidla uprostřed medobraní, tj. mezi snůškami jarního (květového) a pozdně letního (lesního) medu.

Vosk

Včelí vosk produkují včelí dělnice při stavbě plástů, kde vychovávají včelí plod a ukládají med a pyl. Vosk produkují mladé včely voskovými žlázami ve formě tenkých šupinek. Včelí vosk je houževnatá hmota tvořená směsí několika složek především esterů. Je nerozpustný ve vodě, rozpustný v tucích a organických rozpouštědlech. Používá se k výrobě leštidel, svíček dále pak v kosmetice a farmacii.

Propolis

Propolis produkují včely za účelem zatmelení otvorů a nerovností v úlech. Odtud pochází český ekvivalent – včelí tmel. Propolis se může, dle svého původu, vyskytovat ve světle žlutých až tmavě červených a hnědých barvách. Propolis je aromatická pryskyřičnatá hmota, která s teplotou lehce měkne a s chladem křehne. Hlavní obsahovou látku včely získávají z květních pupenů rozličných stromů a keřů. Lepkavou pryskyřičnou hmotu v úle mísí s produkty vlastního metabolizmu pylu. Propolis tedy obsahuje 30 % vosků, 10 % silic a mastných olejů, 5 % pylu a 5 % různých dalších substancí včetně organických zbytků.


Propolis vykazuje řadu a dnes již často klinicky ověřených blahodárných účinků na lidský organizmus:


• baktericidní, antivirový a antimykotický účinek (ničí bakterie, viry a plísně)
• antibiotický účinek
• antiseptický účinek (protizánětlivý)
• podporuje imunitní systém
• hojivý účinek
• tiší bolest
• zbavuje organismus jedů


V domácnostech se propolis nejčastěji používá ve formě propolisové tinktury nebo masti. Propolis je dnes součástí řady komerčně vyráběných farmaceutických a kosmetických přípravků.